Speciální výzva GAMA COVID

Začátkem dubna Technologická agentura ČR vyhlásila speciální výzvu GAMA COVID, která reflektovala problematiku epidemie onemocnění Covid-19. Jejím hlavním úkolem byla rychlá reakce na nastalou situaci a podpořit vědecko-výzkumné pracovníky přijít s inovativním řešením. Finanční podpora na jeden dílčí projekt byla stanovena až do výše 400.000 CZK se stoprocentní mírou financování a s maximální délkou trvání 4 měsíce.

Z 11 přihlášených žadatelů byli vybráni tři s největším potenciálem:

  1. Vývoj rychlého a jednoduchého testu pro detekci SARS-CoV-2, řešitel: RNDr. Jiří Černý, Ph.D. (FTZ)

- Příprava prototypu testovací sady použitelné k testování pacientů koncovým zákazníkem (běžný zdravotnický personál, pacient) na detekci SARS-CoV-2 pomocí LAMP assay. LAMP (Loop AMPlification) je metoda isotermální amplifikace DNA/RNA. Na rozdíl od PCR, které vyžaduje střídání několika teplot pro různé fáze reakce, je možné LAMP provádět za konstantní teploty, a proto je výrazně méně náročné přístrojové vybavení potřebné na provedení.

- Rozpočet: 557.494 CZK

  1. Vývoj obličejové masky s využitím HEPA filtru, řešitel: Ing. Jan Macků, Ph.D. (FLD)

- Vývoj obličejové masky s ochranou dýchacího ústrojí pomocí HEPA (High Efficiency Particulate Arrestance) filtru, respektive nanofiltru vyvíjeného v rámci výzkumu na FLD, na bázi nanostruktury z polymerů procesem elektrospinningu. Maska by měla být navržena tak, aby byla možná její sériová výroba. Materiálově bude řešena tak, aby se přednostně daly využít materiály běžně dostupné a pružné - tvarované gumy a materiály na bázi silikonu tak, aby byl prototyp okamžitě zařaditelný do výrobního programu.

- Rozpočet: 534.969 CZK

  1. Pevná rouška s výměnným filtrem, řešitel: Ing. Petr Hnízdil (TF)

- Nedostatek ochranných pomůcek při virové nákaze, včetně jednorázových, vede navrhovatele k nahrazení jednorázových roušek trvalou omyvatelnou rouškou s výměnným filtrem. Univerzální platforma roušky pro různé typy filtrů, včetně možné modifikace na respirátor s jednocestným ventilem. Produkt bude mít univerzální využití, nejen při epidemii. Trvalá rouška bude konstruovaná s ohledem na udržitelný rozvoj, neboť vlastní konstrukce roušky (polomaska) bude trvalá a mění se pouze filtrační medium.

- Rozpočet: 455.285 CZK

 

Přiložené fotografie jsou ukázkou prototypu polomasky řešitele pana doktora Hnízdila.

 

 

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.