TAČR SIGMA 4, DC1: Podpora aktivit „Proof of Concept” ve výzkumných organizacích
Projekt „Aktivity typu proof-of-concept SIGMA na ČZU v Praze“
Program SIGMA – dílčí cíl 1, Podpora aktivit „Proof of Concept” ve výzkumných organizacích je veřejná soutěž zaměřená na podporu systému komercializace a na podporu využití a zhodnocení výsledků VaV, které vznikají ve výzkumných organizacích a mají vysoký potenciál pro uplatnění v nových nebo zdokonalených produktech či službách. Jedná se o veřejnou soutěž navazující na program GAMA, podprogram 1 a GAMA 2, podprogram 1.
Žádost do programu SIGMA za ČZU byla podána v řádném termínu s rozpočtem 15 000 000 Kč. Intenzita podpory je 80 %.
Datum celkového zahájení projektu bylo stanoveno na září 2024 a datum jeho ukončení na srpen 2028 (předpokládaný začátek realizace dílčích projektů 1. 1. 2025, ukončení nejdéle červen 2028).
V rámci tohoto projektu dostane instituce 80 % objemu finančních prostředků, které budou rozdělovány prostřednictvím Rady pro komercializaci (dále jen „RK“) na dílčí projekty. Peníze jsou přidělovány na tzv. aktivity „proof-of-concept“.
V plánu je podpořit cca 5 dílčích projektů. Při výběru dílčích projektů k realizaci bude RK přihlížet k potenciálu komercializace výstupu dílčího projektu, upřednostňovány budou projekty, které již plánují nebo mají předjednanou spolupráci s komerčním subjektem a dílčí projekty s vysokým aplikačním potenciálem. Systém vyplácení podpory ze strany TAČR je nastaven tak, že každý další rok projektu je výše podpory jen 75 % roku předchozího, se záměrem motivovat zapojení investičních partnerů do projektu už v průběhu realizace. V rámci programu SIGMA je cílem podpořit vznik výsledků, které budou v Modulu 1 Hodnocení 17+ dle kritéria II. Společenská relevance hodnoceny co nejlépe, ideálně stupněm 1 (world-leading) nebo 2 (excellent) – viz „Postup hodnocení výsledků dle Metodiky 2017+“ (podrobný popis kritéria a stupňů hodnocení 1 a 2 níže), a zároveň budou zaměřením v souladu s klíčovými tématy univerzity: precizní (smart) zemědělství, zpracování odpadů, potravinářství, robotika – Průmysl 4.0, potravinová bezpečnost, potravinová soběstačnost, lékařské a farmaceutické technologie, voda v krajině, ochrana lesů, bioekonomika, moderní technologie v dřevařském průmyslu. Vzhledem k zaměření projektu je očekáváno v rámci 4 let od jeho začátku navýšení počtu transferových případů min o 25 % a za 8-9 let zvýšení obratu z komercializace o 20 %.
Sběr dílčích projektů probíhá přes zástupce příslušných oddělení jednotlivých součástí ČZU, kteří vyhledávají vědecko-výzkumné projekty s komerčním potenciálem na svém pracovišti. Zástupci informují a napomáhají žadatelům podat příslušnou žádost o financování dílčího projektu („Formulář hodnocení dílčího projektu – krycí list“), jež bude umístěna na intranetu ČZU, a to v termínu výzvy, která bude uvedena na intranetových stránkách OTT (předpoklad září 2024).
Dílčí projekty budou před předložením RK posouzeny fakultními zástupci příslušných oddělení a schváleny prostřednictvím Evidence projektů. Žadatel přiloženým CV doloží dosavadní zkušenosti s řešením výzkumných projektů v dané oblasti.
RK, složená ze 2/3 z externích členů, rozhoduje o výběru dílčích projektů, a navrhuje rektorovi přidělení prostředků k jejich financování. OTT bude prostřednictvím fakultních zástupců příslušných oddělení monitorovat účelné využívání prostředků dílčích projektů a jednou za tři měsíce podá RK zprávu o stavu dílčích projektů. RK bude tyto zprávy vyhodnocovat.
RK na základě informací o průběhu dílčích projektů rozhoduje o pokračování či ukončení dílčího projektu. Důvody k ukončení dílčího projektu budou součástí zápisu z jednání RK a budou archivovány na OTT po dobu min. 5 let. V případě zastavení dílčího projektu, z čehož vyplývá, že požadovaný výstup nebude dodán, se doposud vynaložené finanční prostředky poskytovateli nevrací.
Za hospodaření s finančními prostředky dílčích projektů je zodpovědný řešitel dílčího projektu.
Informační schůzka pro potenciální řešitele dílčích projektů: 18. 09. 2024
Začátek řešení dílčích projektů: 01. 01. 2025
Výběr dílčích projektů (Radou pro komercializaci): listopad 2024
Nejzazší termín ukončení řešení dílčích projektů: červen 2028
Rozpočet dílčích projektů: 0 – 3 000 000 Kč
Maximální intenzita podpory na jeden projekt: 80 %
Definice a popis jednotlivých druhů výsledků naleznete v Metodice hodnocení výzkumných organizací a hodnocení programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací (dále jen „Metodika 2017+“). TA ČR upřesnila své požadavky na jednotlivé výstupy/výsledky této Metodiky 2017+ v MET-12 Specifikace požadavků poskytovatele na výsledky VaV (dále jen „MET-12”), které jsou uchazeči povinni dodržovat. Všechny dosažené výstupy/výsledky musí splnit podmínky a parametry stanovené Metodikou 2017+ dle upřesnění v MET-12. (Metodika 2017 a MET-12 ke stažení níže).
Zadávací dokumentace projektu: ke stažení zde
Základní informace o projektu: https://www.tacr.cz/soutez/program-sigma/ctvrta-verejna-soutez-dilci-cil-1-podpora-aktivit-proof-of-concept-ve-vyzkumnych-organizacich/
Členové Rady pro komercializaci: https://citt.czu.cz/cs/r-9828-uzitecne-informace/r-9827-fond-pro-komercializaci
Krycí list dílčího projektu pro uchazeče o účast v interní soutěži: ke stažení v souborech níže