11. Licenční rada

Dne 4.6. od 13:00 zasedala virtuálně Licenční rada, pro kterou toto bylo již 11. zasedáním. Na programu bylo posouzení a případné schválení žádosti o finanční prostředky pro pana prof. Dr. Ing. Františka Kumhálu z Technické fakulty, v jehož zájmu je podání patentové přihlášky na ochranu funkčního vzorku tak zvaného „Pulzního elektrického ohřívače“ - Pulse Electric Field. Tento přístroj za využití nejmodernější technologie má posloužit ke zpracování potravy za nízkých teplot, díky čemuž dojde k zachování vysoké nutriční hodnoty pokrmů, ale taktéž i ke snadnějšímu zpracování živin a vitamínů v potravě. Tato inovace má široký tržní potenciál, kde v zájmu Centra inovací a transferu technologie jsou dva sektory: výrobní technologie pro potravinářské firmy a výroba malých elektrospotřebičů („zdravých mikrovlnek“). Z vývojového hlediska je možnost dalšího posunu této technologie směrem k procesnímu zpracování potravin.

Licenční rada hlasováním rozhodla o schválení žádosti pana profesora o finanční prostředky k patentové ochraně ve výši 40.000 CZK, kde zbylých 60 % je zajištěno samofinancování Technické fakulty, a taktéž podpořila podání mezinárodní přihlášky PCT (Patent Cooperation Treaty) na tuto technologii. Další zasedání je plánováno na říjen roku 2020.