Czech-Israeli Technology Day 2024 v Dolních Břežanech

Ve čtvrtek 23. května 2024 jsme se zúčastnili konference Czech-Israeli Technology Day 2024 se v Dolních Břežanech, která se konala ve vědeckém centru zaměřeném na výzkum a využití laserových technologií ELI Beamlines a přilákala široké spektrum odborníků, vědců, podnikatelů a inovátorů z České republiky a Izraele. Tato prestižní událost byla zaměřena na posílení spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti moderních technologií, inovací a transferu technologií.

V úvodu konference zdůraznila izraelská velvyslankyně JE Anna Azari význam mezinárodní spolupráce v oblasti technologií a inovací a spolupráce soukromého a veřejného sektoru obou našich zemí.

Následně byl zahájen první blok přednášek. Andrej Chrzanowski, generální manažer Brain4Industry představil možnosti aditivní výroby v obranném průmyslu. Poté Ondřej Kurkin, CEO společnosti Cardam, s.r.o., hovořil o urychlení prototypování produktů pomocí 3D tisku, pan Omer Frank z ELBIT Systems představil aplikace bezpilotních leteckých systémů (UAS) v komerčním i veřejném sektoru. Dopolední blok uzavřel Erik Feldman z VDT Technology, který se zaměřil na detekční a eliminační systémy pro deaktivaci skupin dronů.

Po krátké pauze následovaly další přednášky. Niko Adamsky z Israel Aerospace Industries (IAI) prezentoval nové technologie satelitního snímání. Tomáš Mocek z HiLASE Centre a Jindřich Houžvička ze společnosti Crytur diskutovali o využití laserů pro komunikaci a přenos dat ve vesmírných projektech a Ehud Nir z RAFAEL Advanced Defense Systems představil vysoce výkonné laserové obranné systémy. Dopolední část zakončil Tomáš Těthal (CEO společnosti IQ Structures) prezentací o IQnano3D nanoprinteru a jeho aplikacích ve výzkumu a průmyslu.

Odpoledne následoval další blok přednášek. Sagi Mizrahi ze společnosti Bagira se věnoval moderním trendům a technologiím ve výcviku ozbrojených sil. Roman Zima, zakladatel společnosti Respilon, představil vojenské „zneviditelňující“ obleky StealthTex proti termo vizi. Petra Gottwald z Walk on Water Ltd. a Milan Jakubek z BIOCEV představili revoluční nanotechnologii Foga, která slouží jako hasící deka a tepelný štít pro neprofesionální hasiče.

Odpolední část konference zakončila přestávka na kávu a networking, po níž následovaly exkurze do výzkumných center ELI Beamlines, HiLASE a Brain4Industry Innovation Centre.

Czech-Israeli Technology Day 2024 byl výjimečnou příležitostí pro odborníky a inovátory z obou zemí sdílet různorodé poznatky o nejmodernějších technologiích. Program byl bohatý na inspirativní přednášky a praktické ukázky, což podtrhlo význam této konference pro technologický pokrok a mezinárodní spolupráci. Dáky účasti na této události jsme získali nejen nové poznatky a inspiraci, ale také cenné kontakty a možnosti pro budoucí spolupráci, které mohou být velmi přínosné pro budoucí aktivity České zemědělské univerzity, konkrétním příkladem je například zahájení jednání o možnosti spolupráce se spolkem PragueBio, u jehož zrodu stály významné české ústavy AV ČR, VŠCHT Praha a i&i Prague, v březnu přistoupila Zentiva. V rámci setkání na konferenci jsme zahájili jednání o případném členství ČZU ve spolku.

Více informací: https://citd2024.star-cluster.cz/konference#program