Letní škola Alevia 2024 pro manažery ve výzkumu a vývoji

Letní škola Alevia 2024 pro manažery ve výzkumu a vývoji – Budujeme funkční administrativu

20. - 22. 08. 2024 jsme se zúčastnili Letní školy Alevia 2024 pro manažery ve výzkumu a vývoji s podtitulem "Budujeme funkční administrativu". Akce byla věnována manažerům a administrátorům výzkumných projektů napříč různými typy organizací, a nabídla jedinečnou příležitost k prohloubení odborných znalostí a navázání cenných kontaktů.

Během programu proběhlo mnoho prezentací a diskusí, které představovaly významné vědecko-výzkumné organizace a zaměřovaly se na klíčové aspekty efektivní administrativní podpory. Například jsme diskutovali o metodách, jak optimalizovat procesy při podávání a řízení výzkumných projektů, což je zásadní pro zajištění úspěšného průběhu projektů i jejich výsledků. Velmi inspirativní byla také diskuse o profesionalizaci služeb ve výzkumných organizacích, kde jsme si vyměňovali zkušenosti s implementací inovativních postupů a nástrojů, které mohou zlepšit efektivitu týmu.

Jedním z vrcholů Letní školy byla panelová diskuse s významnými hosty, jako byla Dana Biliková z Úřadu vlády ČR a Martina Pokorná z CEITEC MUNI. Tato diskuse se soustředila na aktuální výzvy v oblasti řízení výzkumu, včetně narůstajícího tlaku na společenskou relevanci vědeckých výstupů, jejich komercializaci (transfer). Zvlášť přínosné bylo slyšet různé perspektivy na problematiku efektivní komunikace a spolupráce mezi "světy" vědy a administrativy, což je klíčové pro úspěch jakéhokoli výzkumného projektu.

Letní škola Alevia 2024 byla celkově velmi obohacující zkušeností, která poskytla mnoho podnětů pro další profesní růst a zdokonalení administrativní podpory. Získali jsme nové dovednosti, které je možné okamžitě uplatnit v praxi, a velké množství užitečných kontaktů, které budou přínosné pro budoucí spolupráci ČZU a dalších vědecko-výzkumných organizací.